plaka2010.jpg Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu serdecznie zaprasza mieszkańców na kolejne niezwykłe spotkanie z historią. W piątek 30.04 przy ul.Cienistej (obok mostu Jana Pawła II) od godz. 15:00 rozpocznie się druga edycja „Czarodzielnicy” (w tym roku z nadtytułem: słowiański piknik historyczny) imprezy poświęconej historii Słowian zamieszkujących w IX i XX wieku tereny Górnych Łużyc.

W czasie trwania imprezy będzie można się zapoznać z dawno porzuconymi tradycjami i zwyczajami związanymi z życiem codziennym i duchowym ponad 1000 lat temu. Słowiański obóz, pokazy uzbrojenia i strojów z epoki - to tylko cześć atrakcji które przygotowały zaproszone drużyny rekonstrukcyjne. Jednym z głównych elementów imprezy będzie specjalnie przygotowana inscenizacja dawnych zwyczajów pogrzebowych poprzedzonych pokazem walk, w czasie których nikt się nie oszczędza.

Na imprezie nie zabraknie także elementów interakcji z publicznością. Do dyspozycji oddajemy ogniska przy których będzie można się ogrzać, porozmawiać a także upiec kiełbaskę. Chętni będą mogli spróbować sił w strzelaniu z łuku, konkursach i zabawach organizowanych utrzymanych w realiach i klimacie epoki.

Wieczór zakończy się koncertem dwóch zespołów. Jako pierwszy wystąpi „Ęzibaba” kapela z niedalekiego Pieńska, która wykonuje współczesne aranżacje muzyki opartej na elementach folkowych i etnicznych. Jak sami twierdzą inspirację do swoich utworów czerpią z kultury prasłowiańskiej.
Imprezę zakończy koncert zespołu „Żywiołak” , który jak sam się określa uprawia heavy folk nieestetyczny lub polską muzykę neoludową. Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.
Koncertowi „Żywiołaka” towarzyszyć będzie pokaz grupy tancerzy ognia Ignis, klikunastooosobowej grupy związanej z Stowarzyszeniem Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej.

Linki: