jacquard_logo1101.jpg Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu we współpracy z Powiatem Görlitz przygotowuje wystawę Alajacquard – historia tkactwa na pograniczu. Wystawa w Muzeum Łużyckim jest częścią większego projektu wystawienniczego, który obejmować będzie kilka punktów Europa-Miasta Zgorzelec-Goerlitz. Całość wystawy powstaje przy współpracy z powiatem Ennepetal jako wynik porozumienia pomiędzy Essen - Europejską Stolicą Kultury 2010 a miastami Görlitz i Zgorzelec.

Od 1 maja do 30 czerwca 2010 roku zwiedzający Muzeum Łużyckie będą mieli okazję zapoznać się z bogatą historią tkactwa, które rozwijało się nieprzerwanie na Górnych Łużycach od późnego średniowiecza, osiągając apogeum swojego rozwoju na przełomie XVIII i XIX wieku. Przedmioty, które zostaną ukazane na wystawie obrazować będą poszczególne etapy powstawania historycznych tkanin a także sposób ich późniejszego wykorzystywania. Muzeum Łużyckie w celu pozyskania eksponatów zawiązało współpracę z dwoma niemieckimi muzeami w Großschönau i Großröhrsdorf.
Po stronie niemieckiej zaprezentowane zostaną współczesne osiągnięcia przemysłu tekstylnego oraz najnowsze wzornictwo. Całemu projektowi towarzyszyć będą katalogi wystawiennicze oraz konferencje przybliżające tematykę wystaw.
Całość projektu współfinansowana będzie ze środków Unii Europejskiej.