Są w życiu człowieka chwile, kiedy przychodzi zmierzyć się z nieujarzmioną przez niego mocą, zdolną pochłonąć jego, wraz z dobytkiem, a nawet całym, znanym mu światem. Mocą potężną, wobec której każdy czuje się bezwolny, niczym zabawka w rekach bogów. Klęski żywiołowe – zawsze przerażały, zapadały w pamięć, wywracały życie do góry nogami.

Nic więc dziwnego, że daty katastrof były skrzętnie notowane i analizowane. Łączono je z mającymi nadejść przełomowymi zmianami, traktowano jako zwiastuny większych jeszcze nieszczęść lub przyjmowano jako karę za grzechy.
Ziemia łużycka była areną wszelkiej maści katastrof. Na przestrzeni wieków wylewały rzeki, szalały pożary i zarazy, susze niszczyły plony. Podobnie jak w innych rejonach świata, zdarzenia te w różnym stopniu wpływały – nie tylko na życie jednostek, lecz także na bieg dziejów.

Muzeum Łużyckie zaprasza wszystkich zainteresowanych badaniem historii naszego regionu na konferencję naukową – „Nil violentibus igne et aqua -pożary i powodzie we wschodniej części Górnych Łużyc na przestrzeni wieków, która odbędzie się dnia 5 grudnia 2009 w Muzeum Łużyckim.

Plan konferencji :
Pierwsza część obrad
12.00 – 13.30
1. Krzysztof Fokt, Powódź i nieurodzaj nad Nysą w świetle archeologii

2. Robert Heś, Czerwony Kur w późnośredniowiecznym Zgorzelcu

3. Łukasz Tekiela, „[…] w całym mieście pozostało tylko 8 lub 9 domów, których ogień nie zdołał pochłonąć” – pożar w Lubaniu w roku 1659

Przerwa
13.30 – 14.00

Druga część obrad
14.00 – 15.30

1. mgr Andrzej Olejniczak, Pożar w Lubaniu w roku 1760

2. mgr Janusz Kulczycki, W walce żywiołem – powodzie i zapory wodne w dolinie rzeki Kwisy

3. mgr Waldemar Bena, Klęski żywiołowe w dziejach Leśnej i jej okolic

15.30 – 16.00
Dyskusja kończąca konferencję

Serdecznie zapraszamy.