Dulag 1939

08/09/09

plakata1.jpg Od 7 września w Muzeum Łużyckim można obejrzeć wystawę „Dulag 1939”. Obco brzmiący tytuł nawiązuje do niemieckiego skrótu nazwy obozu przejściowego dla jeńców wojennych w Zgorzelcu. Jego historia – 4 wojenne miesiące – zwykle była uzupełnieniem większej całości – opowieści o obozie Stalag VIII a. Tym razem jednak, to historia obozu przejściowego jest sama w sobie całością dokonaną.
Zwiedzający wystawę mogą dowiedzieć się w jakich warunkach przetrzymywano polskich żołnierzy wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r., jaką mieli opiekę medyczną i czy zmuszano ich do prac na rzecz Rzeszy. Niezwykłą ciekawostką są fragmenty niemieckich gazet z tego okresu – teraz zwiedzający może sam zdemaskować kłamstwa nazistowskiej propagandy.
Data udostępnienia wystawy jest specjalna. 70 lat temu – 7 września 1939 roku do Zgorzelca przybyły pierwsze transporty polskich jeńców. Co ich czekało na obcej ziemi? Jak przywitał ich Zgorzelec? Jak wyglądał sam obóz ?– tego wszystkiego można dowiedzieć się w Muzeum Łużyckim.