plakat-email.jpg Muzeum Łużyckie zaprasza na niecodzienne spotkanie z historią. 30 kwietnia 2009 roku na polderach nadnyskich od godziny 15:00 rozpocznie się Czarodzielnica - Słowiańska Noc Ognia.
Obchodzona w ostatnią noc kwietnia Czarodzielnica to słowiański odpowiednik germańskiej Walpurgii i celtyckiego Beltaine, święto nowego ognia i nadejścia lata. Ale o ile Walpurgia i Beltaine są w jakimś stopniu kultywowane, o tyle Czarodzielnica jest praktycznie w ogóle nieznana w Polsce - choć obchodzi się ją jako ludowe święto (czy też może kolejną okazję do dobrej zabawy) w niektórych regionach Czech i Słowacji. Spróbujmy wskrzesić tę tradycję - w końcu okazji do dobrej zabawy nigdy dość!

Każdy kto rozpocznie z nami długi weekend i wraz z rodziną wybierze się nad nadnyskie poldery, będzie miał okazję zapoznać się z życiem codziennym naszych Słowian a także wysłuchać dwóch doskonałych koncertów.

Pierwsi Słowianie osiedlili się na terenie Górnych Łużyc prawdopodobnie już w VI wieku n.e. Szczególną rolę odegrały tu dwa plemiona: Bieśniczan i Milczan. W połowie X w. ludy te uległy podbojowi przez państwo niemieckie. Wówczas mieszkańców Łużyc poddano przymusowej chrystianizacji. Jednak pamięć wiary przodków długo pozostała żywa…

Zapraszamy do 1000-letniej podróży w przeszłość, w którą zabiorą Was grupy rekonstrukcyjne zajmujące się wczesnym średniowieczem. W programie m.in.

  • pokazy życia obozowego
  • inscenizacja chrystianizacji Słowian
  • turniej bojowy
  • pokazy zwyczajów, obrzędów
  • rekonstrukcja cmentarzyska
  • gry i zabawy
  • turnieje z nagrodami

Nie zabraknie ognisk i dobrej zabawy.

O godzinie 19:30 rozpocznie się pierwszy koncert, na którym wystąpią rodzime CHSZONSZCZE wraz ze swoim słowiańskim repertuarem. Zespół zagra w w składzie Grzegorz Żak, Aleksandra Gierzban, Remigiusz Cios.

O godzinie 21:00 koncert Orkiestry pod wezwaniem Św. Mikołaja


Tutaj nas znajdziecie: